انواع آزمون های آیلتس، کاربردها و نحوه‌ی رتبه‌بندی آزمون

آزمون آیلتس ؛ انواع کاربردها و نحوه‌ی رتبه‌بندی هر آزمون

قبل از آشنایی با انواع آزمون آیلتس بهتر است بدانید، سامانه‌ی جهانی ارزیابی زبان انگلیسی (IELTS)، یک آزمون زبان انگلیسی استاندارد است که برای افرادی که مایل به تحصیل، کار و زندگی در یک محیط انگلیسی زبان هستند، طراحی شده است، تا بتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. داشتن مدرک زبان آیلتس، درهای پیشرفت را به‌ سوی فرصت‌های تحصیلی و شغلی بین‌المللی در بسیاری از دانشگاه‌ها و مکان‌های جهان که در آن‌ها از زبان انگلیسی استفاده می‌شود، باز ‌می‌کند.

انواع آزمون های آیلتس چیست؟

اولین بار آزمون آیلتس در سال ۱۹۸۹ برگزار شد. اکنون این آزمون به محبوب‌ترین گواهی‌نامه‌ی زبان انگلیسی در سطح جهانی تبدیل شده است. در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ مرکز آزمون در بیش از ۱۴۰ کشور جهان وجود دارد که هر سال بیش از دو میلیون نفر در این مراکز در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند. بیش از ۹۰۰۰ موسسه در سراسر جهان این گواهی‌نامه را به عنوان مدرک زبان انگلیسی پذیرفته‌اند.

آیلتس به‌ طور مشترک متعلق به کنسولگری بریتانیا، مرکز ارزیابی زبان انگلیسی دانشگاه کمبریج و مرکز تخصصی آموزش بین‌المللی استرالیا است. سوالات آزمون آیلتس توسط تیم‌های بین‌المللی نویسندگانی از کشورهای مختلف انگلیسی زبان، طراحی شده است، بنابراین محتوا این آزمون‌ها نشان دهنده‌ی شرایط واقعی زندگی است. بخش گفتاری آزمون آیلتس، به‌صورت مصاحبه‌ی یک‌به‌یک با داوطلبان توسط شخص مصاحبه‌گر انجام می‌شود. از کامپیوتر در این بخش استفاده نمی‌گردد. بنابراین شما با شخص مصاحبه‌گر بدون این‌که از سوی داوطلبان دیگر یا به‌دلیل مشکلات فنی مضطرب شوید، گفت‌وگو می‌کنید و او به‌طور موثر مهارت‌های زبانی شما را ارزیابی می‌کند.

انواع آزمون آیلتس

انواع آزمون های آیلتس

در حال حاضر سه نوع آزمون آیلتس وجود دارد: آزمون آکادمیک، آزمون عمومی و آزمون مهارت‌های زندگی. این آزمون‌ها از نظر محتوا متفاوت هستند و برای اهداف مختلفی طراحی شده‌اند.

  • آیلتس آکادمیک برای افرادی در نظر گرفته شده است که به تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، مایل هستند. شما به نمره‌ی مشخصی از آزمون زبان آیلتس برای ثبت نام در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد موسسات انگلیسی زبان نیاز دارید. اگر شما قصد پیوستن به موسسات حرفه‌ای و ثبت‌نام در رشته‌هایی مانند پزشکی، پرستاری، قانون یا مهندسی را دارید، ممکن است لازم باشد که امتحان آیلتس را بگذرانید.
  • از آزمون آیلتس عمومی برای مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان و کار در آن‌جا، یا تحصیل در مدرسه استفاده می‌شود. نمره آیلتس اغلب برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان، از جمله ایالات متحده، استرالیا، کانادا، نیوزیلند و انگلستان مورد نیاز است. این کشورها مدرک آزمون عمومی آیلتس را برای متقاضیان مهاجرت و تحصیل به عنوان مدرک مهارت زبان می‌پذیرند. گاهی اوقات، حتی کسانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی است نیز، به داشتن مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت به برخی از کشورهای انگلیسی زبان نیاز دارند.
  • آزمون مهارت‌های زندگی آیلتس، برای ویزای انگلستان و مهاجرت به این کشور، مناسب است. اگر شما مایل به مهاجرت یا گرفتن شهروندی انگلستان هستید باید این آزمون را بگذرانید. بر خلاف دو آزمون آکادمیک و عمومی، آزمون مهارت‌های زندگی در سطح A1 یا B1 تنها مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان انگلیسی شما را بر اساس چارچوب مرجع زبان‌های اروپایی (CEFR) ارزیابی می‌کند.

آزمون مهارت‌های زندگی A1 برای درخواست ویزای انگلستان، مهاجرت خانوادگی و ویزای همسر یا ویزای زوجی، و آزمون مهارت‌های زندگی B1 برای گرفتن شهروندی یا حق اقامت دائم برگزار می‌شود. هدف از این آزمون تعیین این موضوع است که در زندگی روزمره شما در چه سطحی می‌توانید به زبان انگلیسی با دیگران ارتباط برقرار ‌کنید.

نحوه‌ی رتبه‌بندی انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس

این سه نوع آزمون، سیستم‌های رتبه‌بندی متفاوتی دارند. برای آزمون آکادمیک و آزمون عمومی حداقل نمره مورد‌ نیاز، وجود ندارد. شما با نمرات چهار قسمت آزمون که شامل گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن است از نمره‌ی ۱ تا ۹ رتبه‌بندی می‌شوید. پس از آزمون، نمره کل شما در تمام بخش‌های آزمون محاسبه می‌شود. نمره‌ها به صورت عدد کامل یا به صورت وسط دو نمره اعلام می‌شود مثلا ۵/۶ یا ۸.

اساسا، نمره‌ی ۱ نشانه‌ی ناتوانی در گفتگو است، در حالی که نمره ۹ به معنای شایستگی کامل است. نمره‌ی ۹ به افرادی داده ‌می‌شود که کاملا زبان انگلیسی را می‌دانند و یک متخصص زبان انگلیسی هستند. مهارت‌های زندگی آیلتس فقط دو ‌نتیجه‌ی قبول و رد دارد.

دانشگاه‌ها، کالج‌ها، موسسات دولتی و کارفرمایان سراسر جهان بسته به مشخصات و اهدافشان، به سطوح مختلف زبان انگلیسی نیاز دارند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از شرکت در یکی از آزمون‌های آیلتس، نمره آزمون مورد نیازتان را بررسی کنید. نمرات آزمون‌های آکادمیک و عمومی آیلتس تا دو سال از زمان دریافت نتایج، معتبر است. به همین ترتیب، یک داوطلب که آزمون مهارت‌های زندگی A1 یا B1 را گذرانده، نمی‌تواند مجددا اتا دوسال در این آزمون شرکت کند. اما اگر شخص در این آزمون رد شود محدودیتی برای شرکت مجدد در این آزمون وجود ندارد.

یکی از مشکلات داوطلبان آزمون آیلتس امکان ثبت نام و پرداخت هزینه آن است. خبر خوب اینکه نیک پرداخت امکان پرداخت هزینه آزمون آیلتس را برای متقاضیان فراهم کرده است و شما به راحتی می‌توانید با استفاده از خدمات نیک پرداخت هزینه ثبت نام آزمون‌های بین‌المللی از جمله آزمون آیلتس را پرداخت کنید. در صورت تمایل به پرداخت هزینه آزمون آیلتس در پنل کاربری ثبت کنید و در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

آزمون های بین المللی

مطالب پیشنهادی

فهرست