دسته بندی وبلاگ

مشکلات تامین ارز برای ترخیص کالاهای اساسی یکی از مشکلاتی است که موجب رسوب میلیون تن کالاها در انبارهای گمرک شده است. اما دولتمردان و ویر صنعت به دنبال سرعت بخشیدن به روند ترخیص هستند.

شرایط ترخیص کالاهای اساسی تسهیل شد

به گزارش نیک پرداخت، پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تسریع و تسهیل ترخیص کالا از گمرکات و آخرین مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بر اساس پیشنهادات گمرک  بخشنامه‌ای به گمرکات برای ترخیص کالاهای اساسی و کالاهای مرتبط با تولید صادر و شرایط ترخیص این اقلام تسهیل شد.

ترخیص درصدی کالا از دیگر مصوبات برای تامین ارز این کالاها بود که بعداً به تایید رئیس جمهور نیز رسید و ستاد تنظیم بازار نیز بر آن صحه گذاشت تا کالاهایی که در صف تخصیص ارز هستند بتوانند به صورت درصدی خود را به بازار رسانده و مانع از کمبود کالا و افزایش قیمت آن شوند.

هماهنگی بین نهادهای مختلف

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید به سرعت ترخیص کالاهای اساسی در گمرکات کشور گفت: براساس دستور رییس‌جمهوری قرار است نسبت به ترخیص کالاهای اساسی در گمرک به فوریت اقدام شود و دراین باره هماهنگی خوبی بین وزارت جهاد کشاورزی، گمرک و بانک مرکزی صورت گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با ترخیص کالاهای اساسی و ضروری کارخانجات در گمرکات ایران به طور حتم با فراوانی کالاها در بازار، تاثیر قیمتی آن در بازار مشاهده می شود.

بیشتر بخوانید: نکاتی که قبل از سرمایه گذاری در ریپل باید بدانید

اقدامات موثر گمرک برای تسریع ترخیص کالاهای اساسی

همچنین محمد مهدی نهاوندی عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران گفت: اقدامات موثر گمرک برای سرعت بخشی به ترخیص کالاهای اساسی از جمله نهاده های دام و طیور بازار کالاهای اساسی را ساماندهی می کند. از سوی دیگر گامی در مسیر تحقق شعار امسال «جهش تولید» محسوب می شود.

نهاوندی با اشاره به تبعات تحریم و شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران یادآور شد: عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران در تسهیل و تسریع شرایط ترخیص کالاهای اساسی نشان از درک صحیح از شرایط اقتصادی کشور و تلاش برای عبور کشور و مردم از روزهای سخت اقتصاد تحریم شده دارد.

عدم تامین و تخصیص ارز و صدور کد رهگیری موجب شده بود تا حجم کالاهای رسوبی در گمرکات به بیش از چهار میلیون تن برسد.

منبع: ایسنا

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما اشتراک بگذارید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *