دسته بندی وبلاگ

این روزها خبر تداوم کاهش دلار را بسیار می شنویم. تحلیلگران پیش بینی کرده اند که احتمال تضعیف بیشتر دلار و کاهش مجدد آن همچنان وجود دارد.

به گزارش نیک پرداخت، برای نخستین بار در طول هشت سال اخیر یورو جای دلار را با تبدیل شدن به پرتراکنش ترین ارز در سامانه مالی سوییفت گرفته است. با این حال دلار همچنان از نظر میزان مقبولیت به عنوان ارز ذخیره جهانی در صدر قرار دارد.

احتمال تضعیف بیشتر دلار

در همین رابطه ادوارد مویا تحلیلگر ارشد ارزی آمریکا از احتمال تضعیف بیشتر دلار خبر داد.
تحلیلگر ارشد ارزی بازارهای مالی موسسه اواندا در نیویورک اظهار کرد: یک نکته مهم این است که افزایش سهم یورو از تراکنش های بین المللی طبق آمارهای سوییفت، بیشتر از سهم ین ژاپن و پوند انگلیس بوده است تا دلار، یعنی از یورو بیشتر در معاملاتی استفاده شده است که قبلا با استفاده از پوند و ین انجام می شد.

اثر دولت بایدن بر دلار

مویا در بخش دیگری از سخنان خود به پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد و ادامه داد: با روی کار آمدن بایدن در ماه ژانویه، انتظار سرمایه گذاران این است که آمریکا با روی گشاده تری با جهان تعامل کند و این به دلار کمک خواهد کرد تا بار دیگر به ارز غالب در تراکنش های بین المللی تبدیل شود.

چشم انداز اقتصادی اروپا ضعیف است اما هرگونه تقویت دلار در سه ماهه نخست امسال احتمالا خیلی دوام نخواهد داشت و مویا پیش بینی تضعیف بیشتر را می کند.

به گفته مویا “احتمالا در نخستین سال ریاست جمهوری جو بایدن ارزش دلار در برابر بیشتر ارزها حدود 10 درصد کاهش خواهد یافت. بانک مرکزی آمریکا احتمالا آخرین بانک در بین اقتصادهای پیشرفته خواهد بود که نرخ بهره را کاهش می دهد و این مساله باعث می شود تا در سال 2021 هم دلار گزینه اصلی تامین مالی در جهان باشد.”

بیشتر بخوانید: چرا قیمت بیت کوین برای اولین بار در سه سال گذشته به ۱۹۰۰۰ دلار رسید؟

روابط چین و آمریکا

تنش های میان آمریکا و چین در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، به اوج خود رسید و این مساله باعث شده است تا چین فاصله خود را از دلار بیشتر کرده و تدریج به سمت جهانی سازی یوان روی آورد.

بازارهای زیادی نیز به یوآن روی خوش نشان دادند و کاهش دلار موجب استقبال تعدادی از سرمایه گذاران از یوآن و افزودن به محبوبیت آن شد.

مویا در این باره افزود: “سهم یوان از تراکنش های ارزی جهانی اخیرا کاهش پیدا کرده اما این مساله موقتی است. جنگ تجاری بین آمریکا و چین بیش از همه به خود چین آسیب زد اما اقدامات اخیر بانک مرکزی این کشور در جهت تقویت یوان بوده است.

دولت بایدن احتمالا سطحی از عادی سازی را در تجارت جهانی دنبال خواهد کرد و این بیش از همه به نفع چین خواهد بود.”

منبع: ایسنا

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *