تفاوت تافل و آیلتس

تفاوت تافل و آیلتس چیست؟

برای فعالیت‌های زیادی نیازمند دریافت مدرک آیلتس یا تافل هستید. برای استخدام در یک شرکت یا حتی پذیرش یک دانشگاه مشخص، نیازمند این مدارک هستید. اما تفاوت تافل و آیلتس چیست؟ نحوه انتخاب، نیازمند در نظر گرفتن یک سری فاکتور مشخص است. در نیک‌ پرداخت ابتدا مشخصات هر دو آزمون را توضیح خواهیم داد و پس از آن به تفاوت تافل و آیلتس می‌پردازیم.

مقایسه ساختار آزمون‌های تافل و آیلتس

تفاوت تافل و آیلتس

آیلتس آزمونی است که میزان مهارت شما را در بخش‌های شنیداری، گفتاری، درک مطلب و نوشتن به زبان انگلیسی بررسی می‌کند. آزمون آیلتس به صورت آکادمیک یا عمومی ارائه می‌شود. جهت تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، مهاجرت به کشور انگلیسی زبان و یا تحصیل در مدارس به نمره مشخصی از این آزمون نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: آزمون آیلتس، انواع کاربردها و نحوه‌ی رتبه‌بندی هر آزمون

آزمون تافل برای سنجش مهارت‌های زبانی افرادی طراحی شده است که زبان اصلی آن‌ها انگلیسی نیست. در این آزمون چهار مهارت اصلی زبان یعنی خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف اصلی این آزمون، سنجش توانایی درک مطالب دانشگاهی به زبان انگلیسی است و به همین دلیل تنها در فرمت آکادمیک برگزار می‌شود.

در جدول زیر، تفاوت تافل و آیلتس به طور خلاصه ارائه شده است.
تافل آیلتس
مدت زمان حدود ۴ ساعت ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه
مکان برگزاری در ۴۵۰۰ نقطه جهان در ۹۰۰ نقطه جهان
هزینه عموما بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ دلار عموما حدود ۲۰۰ دلار
نحوه امتیاز‌دهی امتیازها روی یک نمودار از ۰ تا ۱۲۰ ثبت خواهند شد نمرات در ۹ رده تقسیم‌بندی می‌شوند

تفاوت تافل و آیلتس

تفاوت تافل و آیلتس موارد متعددی است. این تفاوت‌ها باعث ‌می‌شود که مردم یکی را به عنوان گزینه درست و مناسب خود انتخاب کنند. شما هم می‌خواهید بدانید که کدام تست برای شما بهتر است؟ پیش از شروع بررسی تفاوت تافل و آیلتس، باید بگوییم که این تست‌ها، تست‌های استاندارد هستند. یعنی مانند کنکور، می‌توانید با مدتی مطالعه و تمرین امتیاز خوبی کسب کنید. هنگامی که تست خود را انتخاب کردید، باید به دنبال منابع مناسب برای آموزش باشید.

آزمون تافل برای اشخاصی است که انگلیسی زبان دوم آن‌ها است. این آزمون بیشتر برای ورود به دانشگاه و مدارس اهمیت دارد و خود محتوای آزمون تافل حول محور زبان انگلیسی آکادمیک است. در کفه دیگر ترازو، آیلتس هم به صورت عمومی یک آزمون جنرال دارد. همچنین آزمون دیگر آیلتس (آزمون آکادمیک)، برای اشخاصی است که به دنبال دریافت اقامت در کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا و بریتانیا هستند.

آزمون آکادمیک آیلتس و تافل نسبت به آزمون جنرال آیلتس بسیار سخت‌تر است. اما اگر می‌خواهید در درجات بالای دانشگاهی تحصیل کنید، نیازمند مدرک آکادمیک آیلتس و تافل هستید. همچنین باید بدانید که فارغ از امتیاز شما، نتیجه تست تنها دو سال اعتبار دارد. بعد از دو سال مدرک شما منقضی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب ها برای آمادگی آزمون آیلتس کدام کتاب‌ ها هستند؟

هنگامی که فرمت آزمون آیلتس را با تافل مقایسه کنید، یک سری تفاوت را مشاهده خواهید کرد. در ابتدا، هر دو این آزمون‌ها چهار بخش پایه هستند. هر کدام یک مهارت پایه «خواندن، شنیدن، صحبت، نوشتن» را تست خواهند کرد. تافل تنها موضوعات آکادمیک را پوشش می‌دهد، اما آیلتس آزمون جنرال و آکادمیک را ترکیب می‌کند. به صورت کلی آیلتس آزمونی است که به دنیای واقعی نزدیک‌تر است.

تفاوت تافل و آیلتس

بخش شنوایی آیلتس مشخصا با دیگر بخش‌های آزمون ترکیب نشده است. البته دو پروژه و وظیفه خواهید داشت که می‌توانید تصاویر یا منابع نوشتاری را وارد آن کنید. مقاله دومی که در هر دو آزمون مشترک است، پرسش یک سری سوال است. از شما یک سری سوال پرسیده می‌شود و به صورت کلی نظر شما پرسیده خواهد شد.

بخش صحبت و اسپیکینگ تافل توسط یک دستگاه ضبط صوت انجام می‌شود و باید نظر خود را در مورد مسائل مختلف بیان کنید. همچنین امکان دارد از شما بخواهند یک منبع را خلاصه یا ترجمه کنید. آزمون صحبت آیلتس به صورت حضوری برگزار می‌شود. یک موضوع به شما ارائه می‌شود و شما کمی وقت دارید که برای صحبت کردن در مورد آن آماده شوید. سپس در مورد موضوع برای داور صحبت خواهید کرد.

متاسفانه فرصت مناسبی برای دو گویش مختلف انگلیسی وجود ندارد، به همین خاطر دانشجویان ۹۰ درصد زمان خود را بر روی یک گویش صرف می‌کنند. اگر تجربه بیشتری در انگلیسی آمریکایی دارید، برخی از بخش‌های آیلتس برای شما نا آشنا خواهد بود. اگر انگلیسی بریتانیایی را فرا گرفته‌اید، تافل برای شما نا آشنا خواهد بود. البته این باعث نمی‌شود که شما سمت یکی از این آزمون‌ها نروید. در پایان شما باید جواب‌های روان، مشخص و درست ارائه دهید.

آزمون تافل سخت‌تر است یا آیلتس؟

تفاوت تافل و آیلتس

میزان سختی، سوالی است که مطمئنا ذهن شما را درگیر کرده است، اما نمی‌توان به راحتی این دو آزمون را با هم مقایسه کرد. برای درک تفاوت تافل و آیلتس و سختی این دو آزمون، بهتر است این سوال‌ها را از خود بپرسید. هر سوال را با بله یا خیر پاسخ دهید.

 • من با کار با کامپیوتر آشنا و راحت هستم
 • من مشکلی با صحبت فی‌البداهه با میکروفون ندارم
 • من می‌توانم سریع تایپ کنم
 • من انگلیسی آمریکایی استاندارد را ترجیح می‌دهم
 • من در پاسخ به سوالات چند جوابی توانایی دارم
 • نکته برداشتن از یک فایل صوتی برای من آسان است
 • منابع انگلیسی که با آن‌ها ارتباط دارم، بیشتر جنبه یادگیری دارند تا اینکه جنبه سرگرمی داشته باشند

تفاوت تافل و آیلتس چیست

اگر جواب شما به این سوالات بله است، بهتر است که به دنبال گذراندن آزمون تافل باشید. اما برای آزمون آیلتس باید چه توانایی‌هایی داشت؟ ابتدا سوالات زیر را پاسخ دهید.

 • من توانایی انجام یک مصاحبه رو در رو با جزئیات مختلف را دارم
 • دست خط انگلیسی من خوانا است
 • من با گویش‌های مختلف انگلیسی آشنا هستم
 • من ترجیح می‌دهم در آزمونی شرکت کنم که انواع سوال با شکل‌های چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی، تطابق دادن، درست و غلط و فلوچارت را داشته باشد.
 • من با صحبت در مورد مسائل غیر آکادمیک بیشتر موافق هستم و در این زمینه توانایی دارم
 • منابع انگلیسی که با آن‌ها ارتباط دارم، بیشتر جنبه سرگرمی دارند

اگر پاسخ شما به این سوالات بله بود، آیلتس برای شما بهتر است. کافی است یادگیری برای گذراندن این آزمون را آغاز کنید.

جمع‌بندی

تفاوت تافل و آیلتس در یک سری موارد است که کاملا به نیاز شما بستگی دارد. با این حال، هر دو آزمون دقیق هستند، اعتبار بالایی دارند و در بسیاری از نقاط جهان قابل تهیه هستند. اگر می‌خواهید بین این دو آزمون یکی را انتخاب کنید، بهتر است ابتدا برنامه‌ خود را مشخص کنید. اگر می‌خواهید وارد یک دانشگاه شوید یا برای یک کشور مشخص اقامت تهیه کنید، بهتر است با مسئول مراحل این کار مشورت کنید. پس از این، مهم‌ترین نکته تمرین و میزان توانایی شما است.

حالا که با تفاوت این دو آزمون آشنا شدید، اگر مایل به شرکت و پرداخت هزینه آزمون تافل یا آیلتس هستید، می‌توانید روی خدمات نیک پرداخت حسابی حساب باز کنید.

آزمون های بین المللی

مطالب پیشنهادی

فهرست