دسته بندی وبلاگ

لایحه بودجه سال آینده کشور قبل از 15 آذر تقدیم مجلس می­ شود. نوبخت بیان کرده است که در این لایحه نرخ ارز بین 11 هزار تا 11 هزار و پانصد تومان در نظر گرفته شده است.

تائید لایحه بودجه سال آینده

به گزارش نیک پرداخت، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز هیات دولت اظهار کرد: لایحه بودجه۱۴۰۰ در دولت مطرح شد و پس از بحث و بررسی، مورد تایید قرار گرفت و از شنبه کار تبصره ها را آغاز می کنیم و بودجه را قبل ۱۵ آذر تقدیم مجلس می کنیم.

نوبخت در مورد نحوه محاسبه قیمت ارز و نفت در بودجه سال آینده چنین می گوید: نرخ ارز را به گونه ای محاسبه کرده ایم که بین ۱۱هزار تومان تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان باشد. قیمت نفت هنوز نهایی نشده، اما برآورد اولیه ما۴۰ دلار است.

دیروز نیز معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه میزان فروش نفت در بودجه سال آینده را 650 هزار بشکه در روز اعلام کرده بود که با احتساب هر بشکه 40 دلار، میزان فروش نفت ایران در سال آینده نسبت به امسال بیش از 30 درصد کاهش خواهد داشت.

گنجاندن محورهای اصلاحی قابل اجرا

با توجه به کلیات طرح اصلاح ساختاری بودجه، تعداد از محورهای اصلاحی قابل اجرا در بودجه سال آینده گنجانده شد. نوبخت اعتقاد دارد که در لایحه بودجه محورهای قابل اجرای اصلاحات انجام گرفته و اگر احیانا مواردی از اصلاح هم باقی مانده است، نمایندگان می توانند در بررسی بودجه آن را اعمال کنند پس جای نگرانی برای نمایندگان وجود ندارد.

نوبخت با اشاره به طرح تعطیلی دو هفته ای تهران و مراکز استان ها و اجرای قرنطینه از روز شنبه، گفت: نمایندگان دنبال کمک معیشتی به مردم بودند که در طرح دولت، به نیمی از این افراد در چهار ماه آینده کمک معیشتی می شود. اگر نمایندگان خواستند که کمک ها را ادامه دهند، می توانند در بودجه پیش بینی کنند.

میزان درآمدها در بودجه سال آینده

وی در ادامه تصریح کرد: از ۳۳۸ هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده فقط ۲۹۰ هزار میلیارد تومان دریافتی داشته و با عدم تحقق منابع مواجه ایم.

از ۳۳۸هزار میلیارد تومان هزینه هم ۳۰۲ هزار میلیارد تومان هزینه شده است یعنی ۳۶هزار میلیارد تومان به اجبار صرفه جویی شده است با این حال مطالبات گندمکاران، ایثارگران و حقوق و مزایا پرداخت و اجرای همسان سازی حقوق انجام شده است.

طبق قانون می توانستیم ۳۸ هزار میلیارد تومان از تنخواه گردان بانک مرکزی نزد خزانه استفاده کنیم که فقط ۱۲ هزار میلیارد تومان را استفاده کرده ایم.

بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین از ۱۸۰۰۰ دلار عبور کرد؛ پادشاه ارزهای دیجیتال همچنان در حال رکوردشکنی

منابع درآمدی دولت

نوبخت در مورد دریافت مالیات، فروش نفت و فروش اوراق مالی به عنوان منبع درآمد دولت برای سال آینده افزود: سال آینده اوراق کمتری نسبت به امسال واگذار شده و طبق قانون برنامه ششم توسعه عمل می شود.

ظرفیت مالیاتی کشور هم به گونه ای است که اجازه می دهد به ما بجای اتکا به نفت، از محل مالیات درآمد کسب کنیم.

در مورد نفت هم براساس میزان صادرات امسال تا صادرات در شرایط مطلوب برنامه ریزی کرده ایم و هرچه درآمد مازاد بدست بیاوریم صرف طرح های بزرگ، دولت الکترونیک، شرکت های دانش بنیان، طرح های نیمه تمام و تقویت طرح تحول سلامت شده و صرف هزینه های جاری نمی شود.

منبع: تسنیم

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *