دسته بندی وبلاگ

به نظر می رسد ریزش قیمت ارز فعلا در فاز توقف است و مسیر قیمت دلار دوباره روند صعودی به خود گرفته است. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که از جمله آن می توان به نرخ‌شکنی برخی صادرکنندگان، افزایش تقاضای ارز از سوی واردکنندگان، تداوم ریزش بورس و البته مقاومت دلال‌ها برای جلوگیری از ضرر بیشتر اشاره کرد.

دلایل توقف ریزش نرخ ارز

به گزارش نیک پرداخت، پس از چند روز کاهش قیمت دلار و تاثیر آن بر بازار سکه و خودرو، امروز مجددا سیر صعودی قیمت‌ها بار دیگر در بازار ارز آغاز شده است.

این در حالی است که قیمت دلار طی چهار روز گذشته با ریزش 7هزارتومانی همراه شده بود ولی در ادامه با برخی تحرکات از طرف تقاضا در بازار مسیر قیمتی برای ارز تغییر کرد. افزایش قیمت‌ها درحالی در بازار رخ داده است که قیمت دلار از 30هزار تومان ظهر چهارشنبه هفته قبل به 23هزار تومان در صبح روز یکشنبه 18 آبان رسید ولی این مسیر قیمتی خیلی دوام نداشت و از عصر دیروز تحرکاتی برای افزایش قیمت‌ها در بازار حس می‌شود که ماحصل آن بازگشت دلار به کانال‌های بالاتر بود. اما چه دلایلی پشت این قضیه وجود دارد؟

نرخ شکنی صادرکنندگان

صادرکنندگان در ریزش قیمت ارز دست داشتند و برخی از آنها از دیروز، نرخ فروش ارز را بالاتر از نرخ‌های بازار اعلام می‌کنند که همین امر سبب شده است جو روانی بازار افزایشی شود؛ به‌عنوان نمونه در مقطعی که درهم در بازار آزاد 6700 تومان قیمت خورده بود، نرخ پیشنهادی صادرکننده‌ها برای درهم 7هزار الی 7300 تومان بود.

واردات با ارز متقاضی

افزایش تقاضای ارز از سوی واردکنندگان دلیل دیگری بود که که از قبل هم پیش‌بینی می‌شد که باعث افزایش تقاضا و قیمت‌ها در بازار شود. این سیاست که با اصرار وزارت صمت و گمرک و تصمیم دولت اجرایی شده موجب افزایش تقاضا برای ارز در بازار شده است و همین موضوع هم دقیقاً در شرایط ریزشی بازار موجب شد ترمز کاهش قیمت کشیده شود و دلار تغییر جهت دهد.

بیشتر بخوانید: انتقال بیش از ۳۰ میلیون دلار بیت کوین قدیمی؛ آیا پای ساتوشی در میان است؟

تداوم ریزش بورس

تداوم ریزش سهام و بورس و عوامل مرتبط به آن نیز در دسته دلایل توقف ریزش قیمت ارز قرار می گیرند و علی‌رغم اینکه پیش‌بینی می‌شد سرمایه‌های فراری از بازار ارز و سکه به‌سمت بورس برود و موجب بازگشت بورس شود، ولی همچنان سهامداران از این بازار گریزان هستند و احتمالا بخشی از این سرمایه‌ها مجددا به‌ سمت بازار ارز رفته باشد.

مقاومت دلال ها

مقاومت دلال ها و دارندگان ارز در مبالغ بالا نیز موجب توقف ریزش نرخ ارز شده است. در این ایام دلال‌ها همزمان با ریزش قیمت‌ها دست به کار شده‌اند تا با افزایش موقتی قیمت‌ها هم که شده دلارهایی را که در قیمت‌های بالا خریده بودند به ریال تبدیل کنند و با نوسان‌گیری‌های متعدد در طول این روزها باز هم سودهای کلان به جیب بزنند.

منبع: تسنیم

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *