دسته بندی وبلاگ

سیتی بانک پیش بینی کرده است که قیمت رمز ارز بیتکوین ممکن است در سال آینده به قیمت 300 هزار دلار برسد.

افزایش قیمت رمز ارز بیتکوین

به گزارش نیک پرداخت، طبق داده های لو رفته از سیتی بانک آمریکا، قیمت بیتکوین ممکن است به 16 برابر رقم فعلی یعنی 300 هزار دلار برسد.

قیمت رمزارز بیتکوین با افزایش متوالی طی چند هفته اخیر مواجه بوده است و از حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار در ماه اکتبر، به بیش از ۱9 هزار دلار رسیده است. در ماه مارس سال جاری قیمت بیتکوین کمتر از ۵ هزار دلار بود.

روز گذشته بیتکوین مرز ۱۹ هزار دلار را هم پشت سر گذاشت و یک قدم دیگر به سقف تاریخی خود که سه سال پیش در سطح ۱۹ هزار و ۷۸۳ دلار تجربه کرده بود، نزدیک‌تر شد.

این قیمت به بیشترین حد خود از اواخر سال 2017 رسیده است. در آن دوره قیمت این رمزارز به بیشترین حد در تاریخ، یعنی حدود ۲۰ هزار دلار رسیده بود.

قیمت سایر رمزارزهای مهم هم جهش بزرگی داشته است. در طول هفته گذشته قیمت اتریوم، ریپل (ایکس‌آر‌پی) و لایت‌کوین نیز بین ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.

دلیل رشد قیمت رمز ارز بیتکوین

بیتکوین از ابتدای سال جاری افزایش قیمت 160 درصدی را تجربه کرده است که به دلیل افزایش تقاضا، کمیاب شدن، کرونا و دیگر عوامل تاثیرگذار بر آن بوده است.

کمیاب شدن آن به این دلیل اتفاق افتاد که پی‌پال و اسکوئر (دو شرکت خدمات مالی بزرگ دنیا) اخیرا ارائه خدمات بیتکوین به مشتریان خود را آغاز کرده ‌اند و از این رو تقریبا تمام بیتکوین ‌های تازه ماین شده (استخراج شده) را خریداری می‌کنند.

با ورود پی‌پال و اسکوئر به بازار بیت‌کوین احتمالا تقاضای خرد آن با جهش محسوسی مواجه شود که از قیمت‌ها حمایت خواهد کرد.

همچنین عامل این افزایش بی‌حساب قیمت‌ها سرمایه‌گذاری وسیع مؤسسه‌هایی است که در دوره بی‌ثباتی اقتصادی و نوسان‌های بازار سهام، خریدن رمزارز را مانند خریدن طلا و پول نقد، راه امنی برای نگهداری پول‌های خود یافته‌اند.

بیشتر بخوانید: افزایش قیمت بیت کوین بازار استخراج را هم داغ و پرتقاضا کرده است

تخمین بر اساس نسبت موجودی به جریان

تحلیلگر بانک سیتی هفته پیش صعود بیت‌کوین به بیش از ۳۰۰ هزار دلار را تا پایان سال آینده میلادی پیش‌بینی کرد). اما این تخمین‌ها بر چه مبنایی مطرح می‌شوند و آیا اساسا چنین چیزی ممکن است؟

برایان استس، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در صندوق Off the Chain Capital به وقوع پیوستن چنین امری را ممکن می‌داند؛ با این استدلال که پیش از این حتی ۱۰ الی ۳۰ برابر شدن قیمت رمز ارز بیتکوین در طول یک سال را هم دیده است. استس می گوید: قیمت بیت کوین می‌تواند تا پایان ۲۰۲۱، ببین ۱۰۰ هزار تا ۲۲۸ هزار دلار قرار گیرد. این تخمین بر پایه مدلی است که از نسبت “موجودی به جریان” استفاده می‌کند

اما کوین میور، معامله‌گر مستقل که این‌گونه مدل‌سازی‌ها را بی‌فایده دانسته و می‌گوید «بیت‌کوین همچون یک دیوانه است و شما نمی‌تواند دیوانگی را مدل‌سازی کنید. ممکن است که به ارقام گفته شده برسد؟ بله، چون دیوانه است. اما مطمئن باشید هیچکس سرنخی از آینده آن ندارد.»

شرط بندی روی فروپاشی سیستم مالی جهانی

به باور خوان پرز، معامله‌گر ارز شرکت Tempus حتی شرط ‌بندی روی بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری در سال آینده، شرط‌بندی روی فروپاشی سیستم مالی جهانی است. اما دولت‌های سراسر جهان اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد و ارزهای فیات به این آسانی سقوط کنند. (ارز فیات به پول‌های رایج گفته می‌شود که توسط کالاهای فیزیکی مانند طلا یا نقره پشتیبانی نمی‌شود، بلکه دولت صادرکننده به آن اعتبار می‌بخشد؛ مثل ریال، دلار، یورو و سایر ارزهای مهم جهانی).

منبع: خط بازار

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *