دسته بندی وبلاگ

با وجود آنکه بسیاری کارشناسان پیش بینی کرده اند قیمت مسکن کاهش نمی یابد، اما طی همین چند روز با پیروزی بایدن و کاهش نرخ ارز، نشانه های افت قیمت مسکن در برخی محلات دیده می شود. اما آیا این کاهش ثبات دارد؟

به گزارش نیک پرداخت، همزمان با کاهش نرخ ارز، قیمت پیشنهادی آپارتمان‌هایی که با رقم‌های نامتعارف به بازار عرضه شده بود طی روز‌های اخیر حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته و سایت‌های فروش ملک با افزایش عرضه مواجه شده‌اند.

کاهش 25 درصدی نرخ ارز

به این ترتیب بازار مسکن نیز به کاهش نرخ ارز واکنش نشان داد و شاهد عرضه بیشتر فایل های فروش طی این روزها هستیم. این اولین واکنش بازار مسکن به کاهش نرخ ارز، اتفاقات سیاسی اخیر، چشم انداز رشد درآمد‌های ارزی و کاهش انتظارات تورمی، افت قیمت‌های پیشنهادی فروش ملک در روز‌های اخیر بوده است.

اما به طور کلی بازار مسکن معمولا دیرتر از دیگر بازارها به تحولات واکنش نشان می دهد. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند در چند روز اخیر قیمت ارز بین ۲۵ تا ۳۵ درصد کاهش داشته است و این سوال را مطرح می کند که  آیا مسکن هم ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است؟

البته برخی از مردم تصور می کنند همان طور که قیمت ارز و طلا باعث رشد چشمگیر قیمت مسکن شده، بنابراین با ارزان شدن آن هم قیمت مسکن کاهش می یابد که باید اعلام کرد این یک تصور اشتباه است. چرا که قیمت مسکن بر خلاف سایر بازارها بسیار دیر تاثیر می پذیرد و ارزان شدن قیمت ها در این بازار تنها منوط به تثبیت ارزانی قیمت ارز است.

بیشتر بخوانید: احتمال کاهش ۳۰ درصدی قیمت بیت‌کوین وجود دارد، اما چرا نباید از آن ترسید؟

بازگشت قیمت مسکن به راحت ممکن نیست

با این حال محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته است ریزش نرخ ارز و طلا به طور طبیعی کالا‌ها و خدمات از جمله مسکن را متاثر می‌کند. او در عین حال ضمن اشاره به چسبندگی قیمت‌ها در بازار مسکن بیان کرده اگرچه قیمت‌ها با رشد ارز و طلا افزایش می‌یابد، اما هنگامی که با کاهش نرخ ارز در بازار مواجه هستیم بازگشت قیمت‌ها به راحتی ممکن نیست.

انتظار کاهش آنی نداشته باشید

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور نیز درباره اینکه هم اکنون قیمت ارز، سکه و طلا روند کاهشی به خود گرفته است و بنابراین قیمت مسکن هم متاثر از این بازار روند کاهشی خواهد داشت؟ افزود: در صورتی که این روند کاهشی قیمت در بازارهای موازی ادامه داشته باشد قیمت مسکن و مصالح ساختمانی هم روند نزولی به خود می‌گیرند.

طبق گفته کارشناسان درصد تاثیر پذیر بودن مسکن و دامنه های سینوسی این بازار متفاوت‌تر از سایر بازارها است بنابراین نباید انتظار کاهش آنی قیمت مسکن را داشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *