دسته بندی وبلاگ

در حالیکه زمزمه‌هایی مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی شنیده می‌شود، سخنگوی کمیسیون تلفیق اعتقاد دارد که دولت نرخ جدید ارز در این راستا را تعیین نکرده است.

به گزارش نیک پرداخت، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه  متعقد است مجلس نرخ جدیدی برای ارز تعیین نکرده است بلکه فقط بر اساس محاسبات دولت، ارز تک نرخی را برمبنای 17500 تومان در نظر گرفتیم.

نرخ جدید ارز در مجلس

رحیم زارع در خصوص نرخ ارز در نظرگرفته شده در لایحه بودجه 1400، تصریح کرد: ۴نرخ ارز توسط دولت در بودجه پیش بینی شده است که ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی و ارز ۱۷ هزار و پانصد تومان در تبصره یک لایحه است.

در تبصره چهار نیز دولت برای سامانه مبادلات الکترونیکی ارز ۲۵ هزار تومانی را که قیمت روز هست، ملاک قرار داده است.
وی افزود: مثلاً در تبصره 4 لایحه بودجه و در بخش مربوط به سهم 2/8 صندوق توسعه ملی، نرخ ارز بر مبنای سامانه مبادلات الکترونیکی در نظر گرفته شده است.

جلوگیری از فساد و رانت

سخنگوی کمیسیون تلفیق خاطر نشان کرد: مجلس نرخ جدیدی برای ارز تعیین نکرده است بلکه ما فقط بر مبنای محاسبات دولت ارز تک نرخی را برمبنای 17500 تومان در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: در همین راستا برای جلوگیری از فساد در پی ارز چند نرخی و ارز رانتی شفاف سازی انجام گرفت، امروز برخی حتماً از این تصمیم شجاعانه مجلس ناراحت هستند.

زارع گفت: مابه التفاوت نرخ ارز 4200 تومانی و 11 هزار و 500 تومانی و… را نیز به حوزه‌هایی که به نفع مردم است، یعنی بخش معیشت، تولید، سلامت و … منتقل کردیم.

ایشان یادآور شد: برای کنترل نرخ ارز نیز اختیاری به دولت داده شد تا 2 درصد زیر قیمت نرخ ارز سامانه مبادلات الکترونیکی ارز مورد نیاز جامعه را به فروش برساند.

بیشتر بخوانید: چگونه فعالیت خریداران در کوین بیس، روند صعودی بیت کوین را تشدید کرد

این مقام مسئول افزود: ما باید واقعیت‌های ارزی کشور را قبول کنیم؛ برخی ارز 4200 یا 11500 تومانی می‌گیرند، اما کالای اساسی مورد نظر را هم به دست مردم نمی‌رسانند، در حالی که در بازار آزاد نرخ ارز چندین برابر است لذا در پی این رویه فقط فساد و رانت ارزی شکل می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق  در انتها تاکید کرد  این تصمیم مجلس حتماً در عملکرد بهتر اقتصاد کشور در سال آینده تاثیر گذار خواهد بود.

دولت، اما بر پیشنهاد خود در زمینه نرخ‌های چندگانه ارزی در لایحه بودجه اصرار دارد.

منبع: ایلنا

خوشحال می‌شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *