دسته بندی وبلاگ

رئیس کمیته ارزی اتاق ایران در نشست کمیته ارزی اتاق ایران علاوه بر بررسی مصوبه ۱۷۷، از پایان یافتن پیمان‌سپاری ارزی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش نیک پرداخت، نشست کمیته ارزی اتاق ایران با حضور رییس کمیته و دیگر اعضا برگزار شد.

در تازه‌ترین نشست کمیته ارزی اتاق ایران، اختلافات بین مصوبه ۱۷۷ شورای سران سه قوه با آخرین بخشنامه بانک مرکزی درباره نحوه بازگشت ارز به چرخه اقتصادی بررسی شد.

اتمام پیمان‌سپاری ارزی در سال آینده

در این نشست ضمن اشاره به پایان یافتن پیمان‌سپاری ارزی در سال آینده طبق لایحه بودجه ۱۴۰۰، تناقض‌های مصوبه ۱۷۷ شورای سران سه قوه با آخرین بخشنامه بانک مرکزی درباره نحوه بازگشت ارز به چرخه اقتصادی، مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کمیته ارزی اتاق ایران اظهار داشت که پیمان‌سپاری ارزی در سال ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد که خبری مسرت‌بخش و امیدوارکننده است.

تشکیل کمیته اقدام ارزی

کمیته اقدام ارزی در وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از انتخاب رزم حسینی به‌عنوان وزیر، تشکیل شده است.

محمدرضا انصاری در این باره تاکید کرد: « در کمیته اقدام ارزی سعی شده ابهاماتی که در مصوبه ۱۷۷ شورای سران سه قوه وجود دارد و تناقض‌های آن با بخشنامه بانک مرکزی رفع شود.

خوشبختانه در این کمیته نمایندگان اتاق ایران نیز حضور دارند و همراهی خوبی بین اعضا شکل گرفته که امیدوارکننده است.»

اختصاص ۵۰ درصد ارز تولیدکنندگان برای واردات

ایشان افزود: «بندی در مصوبه ۱۷۷ آمده مبنی بر اینکه هر تولیدکننده‌ای که صادرات نیز انجام می‌دهد، می‌تواند ۵۰ درصد ارز خود را برای واردات مواد اولیه موردنیاز خود اختصاص دهد.

همچنین ۵۰ درصد دیگر آن را باید به سامانه نیما بدهد که این تقسیم‌بندی مورد تایید اتاق ایران نیست.

چراکه روش‌های مورد تایید بانک مرکزی برای بازگشت ارز به کشور، در همین دستورالعمل نیز آمده و این تلاش برای حفظ سامانه نیما که گرفتاری‌های بزرگی برای صادرات کشور به وجود آورده، آزاردهنده است.»

بیشتر بخوانید: مایکرواستراتژی ۶۵۰ میلیون دلار دیگر در بیت کوین سرمایه گذاری کرد

ورود ارز به چرخه اقتصادی

تلاش کمیته ارزی اتاق ایران در راستای توسعه و روان‌سازی صادرات و ورود بیشتر ارز به چرخه اقتصادی است.

نایب‌رئیس اتاق ایران در این باره تصریح کرد: «در این مدت شاهد هستیم که همراهی خوبی بین نمایندگان دولت و بانک مرکزی و نمایندگان اتاق ایران شکل گرفته است.

کمیته اقدام ارزی هم که در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز تشکیل شده هم‌راستا با توسعه صادرات حرکت می‌کند.»

مساعد شدن فضای اقتصادی

او اعتقاد دارد امروز فضا نسبت به گذشته بسیار مساعدتر شده و اقدامات خوبی در حال انجام است، البته همراهی بانک مرکزی با وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند اثرگذاری سیاست‌گذاری‌های اخیر را بیشتر کند.

او رئیس کمیته ارزی اتاق ایران امیدوار است که «کمیته اقدام ارزی بتواند با همکاری بانک مرکزی، گرفتاری و محدودیت‌های جدی صادرات به مناسبت طراحی سامانه نیما و وضع مقررات غیر لازم که صادرکنندگان را آزار می‌دهد، رفع کند.»

او با ابراز خرسندی از این خبر که قرار است بساط پیمان‌سپاری ارزی در سال ۱۴۰۰ برچیده شود، گفت: «امیدواریم با این تصمیم بتوانیم از شرایط ایجاد شده برای توسعه صادرات بهره ببریم و بیش از این فرصت‌ها را از دست ندهیم.»

منبع: دنیای اقتصاد

خوشحال می‌شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *