اخبار ارزی
ارز کالاهای اساسی
  1. خانه
  2. اخبار ارزی
  3. تامین 8 میلیارد دلار ارز 4200 کالاهای اساسی از فروش نفت و منابع بانک مرکزی

تامین 8 میلیارد دلار ارز 4200 کالاهای اساسی از فروش نفت و منابع بانک مرکزی

انتظار می‌رود ۸ میلیارد ارز ترجیحی واردات کالاهای اساسی از از ۹ میلیارد دلار باید از سوی سازمان برنامه و بودجه از محل فروش نفت و منابع بانک مرکزی و مابه التفاوت نرخ ارز نیما و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای یک میلیارد دلار تامین شود.

ارز اختصاص یافته برای واردات کالاهای اساسی

به گزارش نیک پرداخت، محمدرضا کلامی، دبیر ستاد تنظیم بازار در این باره گفت: «ارز اختصاص یافته برای واردات کالاهای اساسی در سال جاری ۹ میلیارد دلار است که ۸ میلیارد دلار آن از محل فروش نفت و منابع بانک مرکزی است و مابه التفاوت نرخ ارز نیما و ارز ۴۲۰۰ تومانی برای یک میلیارد دلار از سوی سازمان برنامه و بودجه باید تامین شود، تا بانک‌ مرکزی از محل صادرات اوره یا پتروشیمی ارز را تخصیص دهد.»

این کالاهای اساسی شامل چه مواردی است؟

دبیر ستاد تنظیم بازار بیان داشت: از رقم فوق ۶.۴ میلیارد دلار برای واردات ۵ قلم کالاهای اساسی شامل روغن خام و ۴ قلم نهاده دامی و بقیه نیز به واردات دارو اختصاص می‌یابد.

تخصیص ارز ترجیحی به واردات نهاده‌های دامی

کلامی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم تخصیص ارز ترجیحی به واردات نهاده‌های دامی و تامین بخشی از ارز واردات، نهاده‌های دامی به قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف کننده نمی‌رسد و قیمت این کالاها براساس ارز بازار آزاد است، گفت: مسئولیت نهاده‌های دامی با وزارت جهاد کشاورزی است.

دبیر ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: نهاده‌های دامی بعد از تخصیص ارز و واردات کالا و رسیدن به بندر اجازه خروج از گمرکات را  ندارد، مگر اینکه وزارت جهاد کشاورزی برای این کالا ها ، اجازه خروج از بنادر را صادر کند.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت معامله مشتقات ارز دیجیتال در انگلستان از ژانویه سال ۲۰۲۱

روند توزیع

کلامی افزود: طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی توزیع بر اساس سامانه بازارگاه صورت می‌گیرد ، به این صورت که وزارت جهاد کشاورزی به وارد کننده اعلام می‌کند که کالا را در سامانه ثبت کند. پس از صدور حواله به وارد کننده اعلام می‌شود ،که نهاده‌های دامی را به انبارهای اعلامی مرغداران تحویل دهد. بنابراین کالا از بندر به مرغدار و دامدار بر اساس نرخ مصوب تحویل داده می‌شود.

کلامی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است، حتی یک کیلو از این کالا را در بازار عرضه نمی‌کند، بلکه به دست مصرف کننده نهایی یعنی مرغدار و دامدار می‌رساند، ولی اینکه قیمت در بازار آزاد بالا می رود به این دلیل است که وقتی سختگیری برای رسیدن کالا به دست مصرف کننده اعمال می‌شود، قطعا خرید از بازار آزاد گران‌تر است، چون مقادیر کالا در بازار آزاد کم است.

منبع: اعتماد آنلاین

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید. 

مطالب پیشنهادی

فهرست