دسته بندی وبلاگ

با مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، قیمت دلار آمریکا امروز 18 آبان با کاهش مجدد به رقم 22890 تومان رسید که نسبت به روز گذشته کاهش هزار تومانی را تجربه می کند.

کاهش قیمت دلار و یورو با انتخاب بایدن

به گزارش نیک پرداخت، چند روز پیش گفتیم که با پیشتازی بایدن، احتمال کاهش ارزش دلار وجود دارد. این کاهش قیمت دلار که از پیش از انتخابات آمریکا شروع شده، همچنان ادامه دارد و در صرافی‌های بانکی تا اینجای معاملات هزار تومان نسبت به دیروز کاهش یافت و به ۲۲ هزار و ۸۹۰ تومان رسید.

نرخ فروش یورو (اسکناس) هم نسبت به دیروز با ۱,۹۰۰ تومان کاهش به ۲۷ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که صرافی های بانکی از اعلام نرخ خرید دلار و یورو امتناع می کنند و آن را اعلام نمی کنند.

نبود مشتری برای ارز 18 هزار تومانی

در همین زمینه یک استاد دانشگاه اظهار داشت: امروز می بینیم که برای ارز آتی با نرخ ۲۰ هزار تومان هم مشتری وجود ندارد و احتمالا با نرخ ۱۸ هزار تومان هم دلار مشتری نخواهد داشت. این پیام را می‌دهد که انتظار فعالان اقتصادی کاهش نرخ دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان است.

مرتضی عزتی درباره سرنوشت بازار ارز پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا و با بیان اینکه در هفته گذشته با احتمال پیروزی بایدن ریزش نرخ دلار آغاز شد چنین گفت: بخشی از افزایش نرخ ارزهای خارجی مانند دلار به علت عوامل غیراقتصادی از جمله عوامل سیاسی و انتظاراتی بوده است. در ایران اگر فقط عوامل اقتصادی بر روی نرخ ارز دخیل بودند، قیمت دلار نباید به بیش از ۱۵ هزار تومان می‌رسید.

او در مورد ادامه روند این ریزش اظهار داشت: اگر بایدن سیاست‌های مثبتی در مقابل ایران اعلام کند و نه حتی برگشت به برجام و در حد گفتمان برای مصالحه، احتمال اینکه دلار در نرخ کمتر از ۱۵ هزار تومان تثبیت شود، وجود دارد. اگر بایدن راه ترامپ را در پیش نگیرد نرخ دلار هیچ وقت به ۳۰ هزار تومان برنمی‌گردد.

بیشتر بخوانید: تاثیر انتخاب بایدن روی ارزهای دیجیتال: بیت‌کوین فرو ریخت و ۸۵۰ دلار از دست داد

تاثیر کاهش قیمت دلار بر کالاها

به نظر می رسد این کاهش قیمت بر قیمت نهایی کالاهای اساسی نیز تاثیر داشته باشد و ظرف یک هفته، قیمت بیشتر کالاها کاهش یابد. قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران نیز در این باره گفت: کاهش نرخ ارز بر بازار تاثیر گذاشته به طوری که طی ۲۴ ساعت گذشته علاوه بر کاهش نرخ مسکن، قیمت خودروهای ایرانی از ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان و برخی از خودروهای خارجی ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه با افزایش قیمت ارز بازار دچار تلاطم شده بود، ابراز امیدواری کرد تا با کاهش و ثبات قیمت ارز و تاثیر آن بر کالاها، قدرت خرید مردم هم افزایش یابد.

رئیس اتاق اصناف تهران ادامه داد: زمانی که قیمت ارز ثابت شود، ریسک تولیدکنندگان و تاجران برای قیمت‌گذاری کالا کاهش می‌یابد و علاوه بر آن مردم نیز می‌توانند برای وضعیت کاری خود برنامه‌ریزی کنند؛ از سوی دیگر با تشدید نظارت و بازرسی‌ها، قیمت کالاها در بازار به ثبات می‌رسد.

منبع: مهر

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید. 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *