دسته بندی وبلاگ

با تعطیلی بازارها در اعمال محدودیت کرونایی دو هفته ای تهران، کانال ها و شبکه های اجتماعی زیادی اقدام به فروش ارز و طلا در فضای مجازی کردند. اما کلاهبرداری با فروش ارز نیز جرم جاری این روزها بود که پلیس در خصوص آن هشدار داد.

به گزارش نیک پرداخت، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا از شیوع چنین کلاهبرداری هایی خصوصا در بازه ای که بازارها تعطیل هستند گفت و به مردم هشدار داد اسیر کلاهبرداری نشوند.

کلاهبرداری با فروش ارز با هدف سو استفاده از مردم

علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا در این باره گفت: فروش ارز کمتر از قیمت بازار در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی نه از سوی صرافی‌ها بلکه از سوی مجرمان سایبری تنها با هدف سوء‌استفاده از شهروندان انجام می شود.

این روزها در فضای مجازی و به‌خصوص کانال‌ها و گروه‌ های شبکه‌های اجتماعی شاهد تبلیغ فروش ارز با قیمت کمتر هستیم.

سرهنگ علی‌ محمد رجبی در این باره اظهار داشت: مجرمان سایبری در این ترفند، با تبلیغ ارز به قیمت کمتر از بازار به دنبال کلاهبرداری از شهروندان هستند.

گرفتار شدن شهروندان در دام فیشینگ

شهروندانی که این کلاهبرداری ها را نادیده می گیرند و از هر فضای ناامنی خرید می کنند، خود را دام فیشینگ می اندارند. فیشینگ یکی از موارد مجرمانه در معاملات ارزی در بستر فضای مجازی است.

آقای رجبی در خصوص احتمال گرفتار شدن شهروندان در دام فیشینگ افزود: در پی ترفند فروش ارز با قیمت کمتر در بستر فضای مجازی، مجرمان سایبری با شگرد فیشینگ، اطلاعات بانکی افراد را سرقت و اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آنان خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: بیت کوین در چه صورتی دوباره به روند صعودی باز خواهد گشت؟

 

فروش ارزهای تقلبی

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: مجرمان سایبری با تبلیغات فراوان ارز ارزان در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی شهروندان را ترغیب به واریز بیعانه یا وجه برای خرید ارز می‌کنند و پس از دریافت بیعانه یا وجه، دیگر پاسخگوی مشتری نخواهند بود.

در چنین بازه ای احتمال فروش ارزهای تقلبی نیز افزایش می یابد و کلاهبرداران به هر ترفندی از طریق فضای مجازی این ارزها را به مشتریان نااگاه قالب می کنند.

سرهنگ رجبی نیز احتمال فروش ارزهای تقلبی را نیز دور از انتظار ندانست و بیان داشت: نه ‌تنها در این خرید سرمایه شهروندان به سرقت رفته، بلکه به همراه داشتن این ارزهای تقلبی خصوصاً در کشور دیگر می‌تواند برای آن‌ها دردسرآفرین باشد

کارمزد پایین­تر از صرافی های مجاز

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مجرمان سایبری با تبلیغ در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی، کارمزد دریافتی خود را بسیار پایین‌تر از دیگر صرافی‌های مجاز اعلام می‌کنند.

همین امر باعث می‌شود تا افرادی که نیاز مبرم به حواله کردن مبالغی به‌ صورت ارزی به کشورهای همسایه دارند، به آن‌ها مراجعه کرده و وجوه هنگفتی را به آن‌ها بدهند تا درزمانی معین به دست فردی در خارج از کشور برسد.

وی با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی هرگونه خرید و فروش ارز در فضای مجازی حتی برای صرافی‌های مجاز ممنوع است، تصریح کرد: اسامی صرافی‌هایی که با مجوز معتبر در حال فعالیت هستند در تارنمای بانک مرکزی وجود دارد و هموطنان می‌توانند خرید و فروش ارز را در این صرافی ‌ها انجام دهند.

منبع: ایلنا

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *