دسته بندی وبلاگ

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد با اشاره به اثرات کرونا بر اقتصاد و به وجود آمدن ابرتورم، از تلاش دولت و بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی سخن گفت.

به گزارش نیک پرداخت، دژپسند در مورد ابرتورم می گوید: با اینکه ابرتورم را پیش بینی می کردیم اما این موضوع پیش نیامد. با این حال از رشد نقدینگی راضی نیستیم و دولت و بانک مرکزی همه تلاش خود را برای کنترل نقدینگی می کنند.

دژپسند نگرانی خود را در خصوص ابتلای تعداد بسیاری از جامعه پرستاری و پزشکی و دیگر کارمندان دولت مانند بانک­ها، مالیات و گمرک و … مطرح و در مورد تلاش های بیشتر برای قطع زنجیره تکثیر ویروس کرونا صحبت به میان آورد.

اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

دژپسند همچنین به اهمیت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره و اضافه کرد: از سال ۱۳۹۲ که این سیاست‌ها ابلاغ شد هر قدر زمان می‌گذرد بیشتر به کارساز بودن این سیاست‌ها پی می ‌بریم.

او افزود: این سیاست‌ها دامنه کاملی را پوشش می‌دهند و رویکردهایی که در آن وجود دارد از جمله مردم بنیان شدن، عدالت بنیانی، دانش بنیانی، برون گرایی و درون زایی، منظومه کاملی را شکل می‌دهند.

دژپسند با اشاره به اینکه همه بندهای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی اجرا شده است، اضافه کرد: در شرایطی که در مصاف با جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم آن بنیان‌ها به گونه‌ای باید شکل پیدا کند که آسیب پذیری، کم شود و تاب آوری افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در شرایط جنگ تحمیلی اقتصادی و کرونا هستیم، گفت: کرونا به شدت دنیا را از نظر اقتصادی، متأثر کرده است، اما خوشبختانه توانستیم مانع از تحقق اهداف دشمنان شویم.

جذب میلیاردها دلار برای سرمایه گذاری خارجی

در شرایط بحران کنونی، متاسفانه بسیاری سوداگران به ناامنی فضای موجود دامن زدند اما صادرکنندگان توانستند فضا را مدیریت کنند و ارز مناسبی را وارد کشور کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این باره گفت: در ۷ ماه امسال توانستیم حدود سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی را جلب کنیم که در مدت یک تا ۲ سال اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ تا ۸۷ درصد واردات شامل کالاهای واسطه‌ای، مواد اولیه و ماشین آلات بوده است، ادامه داد: زمانی که این کالاها متأثر از نرخ ارز، دچار افزایش و جهش قیمتی می‌شوند این موضوع به فرآیند تولید منتقل می‌شود و هزینه‌های تمام شده تولید را افزایش می‌دهد و در نهایت، قیمت تمام شده کالا بالا می‌رود.

بهبود فضای کسب و کار برای تولید بیشتر

در خبرهای دیروز خواندیم که اولین شرکت استارتاپی ایران وارد فرابورس شد و این اولین گام های دولت برای خلق فرصت برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است.

دژپسند با بیان اینکه برای جهش تولید و اتکا به داخل باید فضای کسب و کار را بهبود ببخشیم، گفت: باید سرمایه گذاری را در تولید، تسهیل کنیم. در گذشته، ثبت و تأسیس یک شرکت، ۷۳ روز طول می‌کشد، اما اکنون این زمان به ۷۳ ساعت کاهش یافت و حتی موردی داشتیم که در مدت ۲۰ دقیقه شرکت خود را تأسیس کرد.

دژپسند افزود: درکنار آن‌ها باید از امکانات و دارایی‌ها، بهینه استفاده کنیم و مبنای رشد را به گونه‌ای سازمان دهیم که به استفاده بهینه از عوامل تولید داخل کشور منتهی شود.

بیشتر بخوانید: عوامل مهم در انتخاب بهترین صرافی‌ ارز دیجیتال

تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به اینکه چرا کاهش ارزش پول ملی اتفاق افتاده است، گفت: بانک مرکزی تلاش بسیاری کرده است تا همه حفره‌های درز و نشت منابع را ببندد و مانع افزایش پایه پولی شود در عین حال الزامات مدیریتی و برخی از محدودیت‌ها وجود داشته است.

دژپسند با تاکید بر اینکه از منابع صندوق برای تأمین بودجه و پرداخت حقوق استفاده نشده است، افزود: امسال فقط ۴ درصد از منابع این صندوق را برداشت کردیم. برای مبارزه با کرونا حدود یک میلیارد یورو از منابع این صندوق برداشت شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تلاش کردیم بازار سرمایه نقش محوری خود را در تأمین مالی اقتصاد، ایفا کند، گفت: در کل پارسال از بازار سرمایه, ۲۶۴ هزار میلیارد تومان تأمین مالی کردیم، اما این رقم فقط در شش ماه نخست امسال, ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

دژپسند گفت: بسیاری، ابر تورم را پیش بینی می‌کردیم، اما این گونه نشد. از این رشد نقدینگی راضی نیستیم و همه تلاش دولت و بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی است.

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید. 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *