آزمون آیلتس

۷ قدم برای گرفتن مدرک آیلتس

آزمون آیلتس (IELTS) که به معنای سامانه‌ی جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است، یک آزمون زبان انگلیسی است که هر ساله در سراسر جهان بیش از ۴/۱ میلیون نفر شرکت‌کننده دارد. این آزمون، توانایی زبان هر شخص را در چهار مهارت صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن بررسی می‌کند. یکی از مهم‌ترین اموری که برای گرفتن مدرک آیلتس باید به موازات یادگیری مهارت‌های چهار گانه‌ی زبان انگلیسی و تقویت آن‌ها انجام داد، تعیین زمان آزمون و ثبت نام در آزمون آیلتس است.

مراحل گرفتن مدرک آیلتس

۱. نوع آزمون خود را مشخص کنید

مرحله اول گرفتن مدرک آیلتس

آزمون آیلتس در دو نوع آیلتس آکادمیک و عمومی یا همان جنرال برگزار می‌شود. آزمون آکادمیک برای افرادی است که می‌خواهند در کالج‌ها یا دانشگاه‌های انگلیسی زبان تحصیل کنند و آزمون عمومی برای افرادی است که قصد کار کردن یا مهاجرت به کشورهای دیگر (مانند انگلستان یا استرالیا) را دارند. سوالات بخش‌های صحبت کردن و گوش دادن برای داوطلبان آکادمیک و عمومی کاملا مشابه است، اما هر یک از این دو گروه، سوالات متفاوتی را در قسمت‌های خواندن و نوشتن دریافت می‌کنند. قبل از شرکت در آزمون آیلتس، سعی کنید حتما از تفاوت سوالات بخش‌های خواندن و نوشتن در هر دو نوع آزمون مطلع شوید.

۲. نزدیک‌ترین مرکز آزمون آیلتس را پیدا کنید

مرحله‌ی دوم گرفتن مدرک آیلتس

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب ها برای آمادگی آزمون آیلتس کدام کتاب‌ ها هستند؟

در سراسر جهان بیش از ۸۰۰ مرکز برای برگزاری آیلتس آزمون وجود دارد. در ایالات متحده‌ی آمریکا ۴۹ مرکز و در انگلستان و استرالیا، ۴۷ مرکز آزمون وجود دارد. همچنین بیش از ۱۳۰ مرکز هم در سایر کشورها است. می‌توانید لیست کامل مراکز آزمون و جزئیات تماس آن‌ها را در www.ielts.org  پیدا کنید.

۳. در نزدیک‌ترین مرکز ثبت نام کنید

مرحله‌ی سوم گرفتن مدرک آیلتس

آزمون آیلتس در تمام طول سال برگزار می‌شود و حتی برخی از مراکز دو بار در ماه این آزمون را ارائه می‌دهند. بنابراین شما می‌توانید تاریخ آزمون خود را از میان چندین تاریخ ممکن انتخاب کنید. آخرین مهلت ثبت نام برای آزمون، حداکثر ۵ هفته قبل از هر تاریخ است. برای ثبت نام در آزمون آیلتس زود اقدام کنید زیرا اولویت ثبت نام برای هر تاریخ بر اساس اولویت رزرو آن بوده و ممکن است ظرفیت ثبت نام، به دلیل کثرت متقاضیان، قبل از تاریخ مهلت آن پر شود. لازم به ذکر است که پس از گذشت مهلت ثبت نام مربوط به هر تاریخ، به هیچ وجه دیگر امکان رزرو آن تاریخ وجود ندارد.

۴. مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون آیلتس را به همراه داشته باشید

مرحله‌ی چهارم گرفتن مدرک آیلتس

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون آیلتس در هر دو سطح عمومی و آکادمیک به شرح زیر است:

  • تکمیل فرم درخواست ثبت نام در آزمون آیلتس ( IELTS Application Form)
  • دو قطعه عکس رنگی زمینه سفید
  • کپی پاسپورت امضا شده با حداقل ۶ ماه اعتبار یا کارت شناسایی ملی
  • کپی کارنامه قبلی ( در صورتی که پیش از این در آزمون شرکت کرده‌اید)

۵. هزینه آزمون آیلتس را پرداخت کنید

مرحله‌ی پنجم گرفتن مدرک آیلتس

بیشتر بخوانید: آمادگی برای آزمون آیلتس و ساختار این آزمون

هزینه آزمون آیلتس بسته به مرکز آزمون متفاوت است، اما در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا این هزینه حدود ۱۸۵ دلار آمریکا، در انگلستان ۱۱۵ پوند و در استرالیا ۳۱۷ دلار استرالیا است.

۶. در روز آزمون مدارک شناسایی مورد نیاز را به‌همراه داشته باشید

مرحله‌ششم گرفتن مدرک آیلتس

گذرنامه یا کارت شناسایی ملی و در صورت نیاز کارت آزمون را همراه خود به جلسه‌ی آزمون بیاورید. مداد و خودکار را نیز فراموش نکنید.

۷. منتظر نتایج آزمون خود باشید

مرحله‌ی هفتم گرفتن مدرک آیلتس

نتایج آیلتس ۱۳ روز پس از آزمون در دسترس خواهد بود. پس از دریافت نتیجه، هر داوطلب می‌تواند اعتراض و عدم رضایت خود نسبت به نتیجه آزمون را به مرکز مربوطه اعلام کند. بر اساس مقررات آیلتس، داوطلبان باید اعتراض خود را ضمن تکمیل یک برگه اعتراض به فاصله شش هفته از تاریخ آزمون رسما اعلام کند. به واسطه این برگه، داوطلب حق اعتراض برای هر یک از بخش‌ها یا مهارت‌هایی که فکر می‌کند در آن نمره‌ای کم‌تر از آنچه انتظار داشته به وی تعلق گرفته را خواهد داشت. برای اعتراض به نتیجه آزمون آیلتس شما باید یک بار دیگر هرینه آزمون آیلتس را پرداخت کنید. البته، در صورت تأیید و درست بودن اعتراض، این مبلغ به شما عودت داده می‌شود. در غیر این صورت، هیچ بخشی از هزینه قابل استرداد نخواهد بود.

نکات پایانی

  • بعد از قبولی و گرفتن مدرک آیلتس داوطلبان می‌توانند به صورت رایگان از مرکز آیلتس بخواهند که ۵ نسخه کارنامه اضافی را از طرف آن‌ها به مراکز معتبر دانشگاهی ارسال کند. اما امکان تحویل این نسخه‌های اضافی به داوطلب وجود ندارد.
  • اگر به جز این ۵ نسخه نیاز داشته باشید که نسخه دیگری برای شما ارسال شود، باید هزینه ارسال کارنامه اضافی آیلتس را پرداخت کنید.
  • داوطلبان برای دریافت نتایج و گرفتن مدرک آیلتس باید در هر چهار مهارت شرکت کنند. در صورت عدم حضور در یکی از آن ها کارنامه‌ای برای آنها صادر نمی‌گردد.
  • نتایج آیلتس تا ۲ سال پس از تاریخ آزمون معتبر است.

یکی از مشکلات داوطلبان آزمون آیلتس امکان ثبت نام و پرداخت هزینه آن است. خبر خوب اینکه نیک پرداخت امکان پرداخت هزینه آزمون آیلتس را برای متقاضیان فراهم کرده است و شما به راحتی می‌توانید با استفاده از خدمات نیک پرداخت هزینه ثبت نام آزمون‌های بین‌المللی از جمله آزمون آیلتس را پرداخت کنید. اگر قصد گرفتن مدرک آیلتس را دارید، برای پرداخت هزینه آن، می‌توانید در خواست خود را در پنل کاربری سایت ما ثبت کنید.در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با ما در تماس باشید.

آزمون های بین المللی

مطالب پیشنهادی

فهرست