دسته بندی وبلاگ

پس از روسیه و دیگر کشورها، ژاپن نیز به فکر ساخت ین دیجیتال افتاده است و برنامه­ های آماده سازی آن را در سر دارد.

به گزارش نیک پرداخت، چند شرکت بزرگ ژاپنی روند ساخت ارز ین دیجیتال این کشور را به صورت مشترک آغاز خواهند کرد.

ترویج پرداخت دیجیتال در ژاپن

این اقدام که به گفته مدیر سابق بانک مرکزی ژاپن چند سال طول می­کشد، تلاشی در جهت ترویج پرداخت های دیجیتال در این کشور صنعتی است.

زیرا ژاپن یکی از کشورهایی است که همچنان بیشتر تراکنش‌های مالی به طور نقدی در آن انجام می‌شود، به طوریکه از کل پرداخت‌ها فقط ۲۰ درصد غیرنقدی انجام می‌شود. این حرکت گامی در جهت تشویق به پرداخت غیرنقدی است.

به این ترتیب بانک ژاپن اخیرا از طرحی آزمایشی برای عرضه ین (واحد پول ملی این کشور) دیجیتال خبر داد که نشان دهنده اهمیت روز افزون نیاز ژاپن برای همخوانی با پیشرفت فناوری‌های مالی است.

ساخت ین دیجیتال در سال 2021

سال 2021 میلادی، بیش از ۳۰ شرکت بزرگ ژاپنی آزمایش‌هایی را برای عرضه یک پول دیجیتال مشترک و عمومی آغاز می‌کنند.

علاوه بر بزرگترین بانک‌های ژاپن، گروه های دیگری مانند کارگزاری‌ها، شرکت‌های مخابراتی و خرده فروشان کلان نیز در پروژه ساخت ین دیجیتال همکاری می‌کنند. آنها این کار را با استفاده از پلتفرم‌های معمول برای صدور ارز دیجیتال به صورت آزمایشی انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید: سیستم پرداخت ارز دیجیتال پی پال در آمریکا شروع به کار کرد

چالش های پیش روی ساخت ین دیجیتال

هیرومی یامائوکا مدیر ارشد سابق بانک ژاپن اکنون ریاست این گروه را برعهده دارد. او در این باره می‌گوید: ژاپن پلتفرم‌های دیجیتال متعددی دارد که هیچ کدام از آنها برای شکست دادن پرداخت‌های نقدی به اندازه کافی بزرگ نیستند. ما می‌خواهیم چارچوبی ایجاد کنیم که با پلتفرم‌های مختلف سازگاری داشته باشد.

مدیر رییس سابق سیستم های پرداخت و تسویه حساب در بانک مرکزی، گفت که بانک ژاپن با وجود فشار بین المللی برای انجام این کار، مطابق با سایر بانک های مرکزی اصلی جهانی، هنوز فاصله دارد تا بتواند ارز دیجیتال را راه اندازی کند.

بانک مرکزی به طور خاص از تاثیر ارز دیجیتال بانک مرکزی (سی بی دی سی) بر سپرده های بانک های خصوصی نگران است، زیرا می ترسد که این امر باعث خروج جریان قابل توجهی از بانک های کشور شود.

چالش دیگر نیز این است که چگونه می توان سپرده های خصوصی و ارز دیجیتال بانک مرکزی را با هم تضمین کرد.

این نظرات پس از آن منتشر شد که بانک ژاپن گزارشی را منتشر کرد که نشان می دهد در حال آماده سازی برای شروع آزمایشی ین دیجیتال در سال ۲۰۲۱ است.

تا زمانی که این چالش­ها رفع نشود، نمی­توان به عرضه زودهنگام ین دیجیتال امیدوار بود. این امر جدول زمانی ژاپن برای عرضه این ارز دیجیتال را پشت سر اقتصادهای بزرگ دیگر مانند روسیه در ساخت روبل دیجیتال قرار می دهد.

منبع: مهر

خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص این مطلب با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *