کایاکوی ترکیه یا روستای سنگی، منطقه ارواح یونانی

کایاکوی ترکیه یا روستای سنگی، منطقه ارواح یونانی

کایاکوی ترکیه روستایی متروکه و مرموز در کشور ترکیه است که روزگاری زندگی در آن جریان داشت و جامعه مسیحیان ارتودوکس در آن زندگی می‌کردند. برای آشنایی بیشتر با آن در ادامه با نیک پرداخت همراه شوید.

کافی است از شهر فتحیه ۸ کیلومتر به سمت جنوب‌غربی برویم تا به ویرانه‌هایی شامل ۵۰۰ خانه برسیم که روزگاری جامعه مسیحیان ارتودوکس یونانی به نام لیویسی در آن سکونت داشتند. امروز نام کایاکوی یا روستای سنگی را برای لیویسی انتخاب کرده‌اند و تخمین زده‌ می‌شود که ساخت آن در قرن ۱۸ بعد از میلاد مسیح انجام شده است. کایاکوی ترکیه بر روی شهر باستانی Lebessus قرار دارد و ساکنان بیزانسی جزیره گمیلر برای فرار از دست دزدان دریای غارتگر بدین جا پناه ‌آوردند. پس از وقوع یک زلزله ویرانگر و آتش سوزی مهیب در شهر فتحیه بسیاری از ساکنان آن به لیویسی مهاجرت کردند و شهر کم‌کم گسترش یافت و جمعیت آن به چیزی حدود ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نفر رسید.

قبل از جنگ جهانی اول جمعیت زیادی از یونانی‌ها در صلح و آرامش غرب کشور ترکیه زندگی می‌کردند، اما با شروع جنگ ناگهان همه چیز بهم ریخت و آنان خود را در سرزمین دشمنان یافتند. در طول جنگ صدها هزار یونانی طی پاکسازی قومی کشته شدند. برخی دیگر به یونان گریختند و افراد باقی مانده نیز از محل زندگی خود بیرون رانده شدند.

بیشتر بخوانید: بهترین وب سایت ها برای جستجوی آنلاین پروازها را می شناسید؟

kayakoy1

ساکنان لیویسی نیز در دسته اخراج شدگان جای گرفتند و مجبور شدند ۲۲۰ کیلومتر را پیاده بروند تا به مقصد برسند، در این پیاده روی اجباری بسیاری به علت گرسنگی و خستگی بیش از حد جانشان را از دست دادند.

پس از شکست ترکیه و فروپاشی امپراطوری عثمانی، یونانیان تصمیم گرفتند به ترکیه حمله کنند و زمین‌هایشان را پس بگیرند. جنگی تمام عیار بین دو کشور در گرفت و ۳ سال ادامه یافت. در این مدت جرایم وحشتناک بیشماری توسط دو طرف روی داد.

سرانجام در سال ۱۹۲۳ میلادی پیمان صلحی میان دو کشور بسته شد و تبادل جمعیت میان دو کشور در آن جا مطرح گردید. بیش از یک میلیون یونانی از کشور ترکیه به سرزمین یونان امروزی رسیدند. حدود ۵۰۰ هزار مسلمان ترک نیز از یونان به ترکیه رفتند.

دوست دارید از این شهر تاریخی دیدن کنید؟ با تهیه مسترکارت از گم شدن یا دزدیده شدن پول نقد خود جلوگیری کنید. همچنین با داشتن این کارت دیگر نیاز نیست به صرافی مراجعه کرده و موجودی ریالی خود را تبدیل کنید. به سادگی با ورود به پنل خود در سایت نیک پرداخت می‌توانید موجودی مسترکارت خود را افزایش دهید. این کارت امکان خرید از اکثر دستگاه‌های پوز و نقد کردن پول از ATM ها را در اختیار شما می‌گذارد.

روش خرید با ویزا و مستر کارت

در زمان اتمام جنگ شهر کایاکوی ترکیه کم و بیش متروکه شده بود، اندک جمعیت باقی مانده نیز یک بار دیگر به اجبار از خانه خود رانده شدند. پس از خروج یونانیان، مسلمانان دیپورت شده از یونان در سرزمین لیویسی ساکن شدند، این جمعیت به زمین‌های وسیع و حاصل خیز عادت کرده‌بودند و زندگی در مناطقی کوهستانی و سنگی برایشان کاری بس دشوار بود، به همین دلیل به جایی دیگر مهاجرت کردند. در سال ۱۹۵۷ میلادی زلزله‌ای به بزرگی ۷/۱ ریشتر در لیویسی روی داد و موجب ویرانی اغلب ساختمان‌های شهر شد که می‌توان گفت ضربه‌ای مهلک و کشنده بر تن نیمه‌جان شهر بود.

بیشتر بخوانید: بهترین هتل های آنتالیا کدام هستند؟

کایاکوی

این شهر تا به امروز همچنان خالی از سکنه مانده اما نام آن را به کایاکوی تغییر داده‌اند و به عنوان موزه و اثری تاریخی از آن حفاظت می‌شود. دولت ترکیه با احداث هتل، فروشگاه و دیگر امکانات برنامه‌هایی برای تبدیل این شهر باستانی به منطقه‌ای گردشگری دارد. اگر تمایل دارید برای بازدید از این روستا و دو کلیسای بزرگش بروید می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما و یا رزرو هتل، روی خدمات نیک پرداخت حساب کنید. به شهر فتحیه یا اولود بروید و در تورهایی که مقصدشان کایاکوی است شرکت کنید.

نحوه خرید بلیط هواپیمای خارجی

خرید بلیطرزرو هتل

مطالب پیشنهادی

فهرست