خرید از سایت های خارجی
انواع کارت اعتباری
  1. خانه
  2. خرید ارزی
  3. خرید از سایت های خارجی
  4. آشنایی با انواع کارت اعتباری

آشنایی با انواع کارت اعتباری

روزگاری بشر برای انجام معاملات به مبادله کالا به کالا و سپس پول و سکه محتاج بود. اما اکنون رویکردهای جدیدی چون چک الکترونیک، کارت اعتباری و حواله‌های بانکی جای روش های سنتی را گرفته‌اند. در این گزارش با انواع کارت اعتباری آشنا خواهید شد و امکان خرید یکی از آنها یعنی ویزا کارت مجازی در ایران را با هم بررسی خواهیم کرد.

کارت اعتباری چیست؟

کارت‌های اعتباری یکی از مهمترین فاکتورهای صنعت تجارت الکترونیک هستند که امکان نقل و انتقال آنی پول در کمترین زمان ممکن و از همه کشورها را ممکن کرده اند.

اواسط قرن بیستم استفاده از این کارت ها مورد توجه عموم قرار گرفت، اما همچنان در دیگر کشورها، روش‌های سنتی چون استفاده از پول نقد همچنان رایج بود. اما اکنون اکثر پرداخت‌هایی که در سراسر دنیا انجام می‌گیرد، به صورت بین المللی از طریق کارت اعتباری ارزی است.

گردش پول و حق انتقال‌ها یا ترانسفرهای مالی، درآمد بانک‌ها و شرکت‌های صادر کننده کارت‌های اعتباری را تعیین می‌کند. بنابراین هر چه تعداد کاربر و انتقال‌های مالی بیشتر باشد آن شرکت درآمد بیشتری خواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
مروری بر مفهوم کارت اعتباری، مزایا و سایر اصطلاحات مرتبط

مزیت کارت‌های اعتباری

از کارت‌های اعتباری هم می توان به صورت فیزیکی مانند خرید از فروشگاه های دارای دستگاه کارت‌خوان (POS)  و هم به صورت مجازی و اینترنتی استفاده کرد.

این کارت‌ها مزیت‌های زیادی دارند و در تمام کشورها (به جز چند کشور تحریم شده مانند ایران) می‌توانید از آنها استفاده کنید. اما ناراحت نباشید. شما در ایران با استفاده از خدمات نیک پرداخت می‌تواند از درگاه این کارت‌های اعتباری مانند ویزا و مسترکارت برای خریدهای خارج از کشور خود استفاده کنید و خودتان یک ویزا کارت مجازی هم داشته باشید.

شاید اصلی‌ترین دلایل محبوبیت و افزایش استفاده از این کارت‌ها را بتوان سهولت در حمل و نقل پول‌های در حجم کلان، ایجاد امنیت برای صاحب پول، کاربری این کارت‌ها در جهت خریدهای اینترنتی و در آخر تسهیلات زیادی برشمرد که برای کاربران این کارت‌ها در اکثر نقاط دنیا در نظر گرفته شده است.

آشنایی با انواع کارت اعتباری
سهولت در حمل و نقل پول‌های در حجم کلان و ایجاد امنیت برای صاحب پول از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این کارت‌ها است

قابلیت‌های کارت اعتباری

  1. خرید اینترنتی
  2. استفاده در دستگاه‌های خودپرداز
  3. خرید در فروشگاه‌ها و مراکزی که مجهز به سیستم خودپرداز یا درگاه پرداخت هستند.
  4. تجارت الکترونیک و پرداخت آنلاین

تاریخچه استفاده از کارت‌های اعتباری

جالب است بدانید که ایده اولین کارت اعتباری در سال 1860 میلادی توسط فردی به نام ادوارد پلی مطرح شد و حدود 90 سال بعد کارت اعتباری برای اولین بار در آمریکا به وجود آمد. شرکت داینرز نیز اولین شرکتی بود که با استفاده از این کارت‌ها با چند رستوران قرارداد بست.

مشتریانی که کارت اعتباری داینرز را داشتند می‌توانستند غذا بخورند و در پایان ماه بدهی خود را به شرکت بپردازند. در حقیقت این کارت به نوعی پول غذا را به دارنده کارت وام می‌داد تا بعدا آن را پرداخت کند.

با گسترش استفاده از کارت‌های اعتباری، مدیریت آنها توسط سیستم‌های پرداخت الکترونیک انجام شد. موسسات مالی، بانک‌ها و شرکت‌هایی مانند ویزا و مستر می‌توانند این اعتبارات را مدیریت کنند، اما در بیشتر موارد منشا ایجاد اعتبار خودشان نیستند.

این کارت‌ها هم اکنون به عنوان سیستم اعتباری ضد سرقت مورد قبول شرکت‌های مختلف پذیرفته شده‌اند. اولین کارت اعتباری در ایران نیز کارت ثمین بود و سپس کارت‌های اعتباری شتاب توسط دیگر بانک‌ها مانند صادرات و کشاورزی و پارسیان و سامان صادر شد.

معیارهای سنجش میزان اعتبار

میزان اعتباری که به کارت هر شخص واریز می‌شود، به درآمد و توان بازپرداخت او و همچنین سربلند بیرون آمدن فرد از اعتبار سنجی بستگی دارد. پس از اعتبارسنجی، کارت اعتباری او تا سقف معینی پر خواهد شد تا کمترین ریسک عدم پرداخت را داشته باشد.

در هر صورت با رسیدن زمان سررسید، کاربر کارت اعتباری می‌بایست نسبت به پرداخت قسطی یا یک باره آن اقدام کند. در غیر این صورت با سابقه بد، می‌تواند اعتبار خود را از دست داده و دیگر نتواند از کارت اعتباری استفاده کند. اتفاقی که در صورت به وجود آمدن کاربر به سختی قادر به اصلاح عملکرد و دریافت دوباره کارت خواهد بود.

سیستم‌های مالی در سراسر دنیا به هم وصل هستند و اگر سابقه بد فردی در عدم پرداخت‌ها در یکی از این سیستم‌ها ثبت شود، دیگر شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات می‌توانند اعتبار فرد را سنجیده و سابقه او را در شبکه پولی چک کنند و سپس اقدام به صدور این کارت‌ها برای او کنند. خواندن مطلب اعتبارسنجی مستر کارت نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید
مستر کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع کارت اعتباری

کارت‌های اعتباری به دو صورت قابل شارژ و غیر قابل شارژ عرضه می شوند. برای مثال کارت‌های هدیه یکبار مصرف هستند و پس از برداشت نمی‌توان آنها را شارژ کرد. اما کارت‌های دیگر را می‌توان شارژ و مجددا برای پرداخت‌ها استفاده کرد.

فیزیکی و مجازی

کارت های اعتباری به صورت فیزیکی و مجازی در دسترس هستند. با کارت های اعتباری فیزیکی می توانید پرداخت های فروشگاهی خود و خرید آنلاین و برداشت از ATM را انجام دهید. اما کارت های مجازی تنها برای پرداخت اینترنتی مناسب هستند و به دلیل اینکه هزینه چاپ ندارند از کارت های فیزیکی ارزان تر هستند. از جمله نمونه های معروف کارت‌های اعتباری مجازی می توان به مسترکارت مجازی، ویزا کارت مجازی و امریکن اکسپرس اشاره کرد.

کارت مجازی امریکن اکسپرس
لوگوی آمریکن اکسپرس از مشهورترین کارت‌های اعتباری مجازی

کارت‌های بانکی و غیربانکی

ویزا و مسترکارت دو درگاه پرداخت بین المللی برای پرداخت آنلاین ایجاد کرده اند و بانک‌های خارجی با اتصال به آن درگاه‌ها، کارت را صادر می‌کنند. در حقیقت کارت‌های اعتباری بانکی مثل ویزا و مسترکارت از سیستم اعتباری بانک‌ها استفاده می‌کنند و جزو کارت‌های بانکی محسوب می‌شوند. می‌توان گفت تمام بانک های دنیا به این دو شبکه مالی متصل هستند. اما American Express و Diners Club نمونه کارت‌های اعتباری غیربانکی هستند که توسط شرکت‌ها با توجه به اهداف مختلف توسعه یافته‌اند.

کشور ما به دلیل تحریم نمی‌تواند به درگاه کارت شبکه‌های بانکی متصل شود، اما نیک پرداخت به شما کمک می‌کند بتوانید از خدمات این دو درگاه بین المللی برای پرداخت‌ها و خدمات ارزی آنلاین خود استفاده کنید.

کارت اعتباری Credit card

در این کارت تا میزان اعتباری که بانک به متقاضی داده می‌توان خرید کرد و پرداخت آن را در آینده انجام داد. در حقیقت کارت ضامن پرداخت شما می‌شود، اما شما باید در تاریخ سررسید مبلغی که از این کارت برداشت کردید را برگردانید. به این روش، پرداخت در آینده نیز می‌گویند و در سطح بین المللی به کرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید از کارت اعتباری 20 میلیونی خود خرید کنید و هزینه آن را با نرخ سودی که بانک یا شرکت تعیین کرده، هفته دیگر یا همان تاریخ سررسید پرداخت کنید! این کارت‌ها در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده می‌شود که سیستم‌های بین المللی مانند ویزا و مسترکارت را به رسمیت پذیرفته‌اند.

به علت استفاده از اعتبار کارت، برای صدور این کارت‌ها سختگیری‌های زیادی ‏انجام می‌شود و نیازمند اسنادی مانند فیش حقوقی، درآمدهای ‏فرد، صورت های مالی و مالیاتی و غیره برای صادر کردن است.

کارت بدهی یا Debit card

یکی دیگر از انواع کارت اعتباری متصل به حساب بانکی، کارت بدهی یا دبیت کارت است که مبلغ کالا در همان لحظه خرید دریافت می‌شود و حالت وام دادن به مشتری را ندارد. در این نوع کارت اعتباری، وظیفه پر کردن حساب را خودتان قبل از خرید به عهده دارید. این کارت‌ها شبیه به کارت‌های عابربانک هستند اما اکثر آنها فاقد قابلیت استفاده در دستگاه‌های خود پرداز (ATM) هستند.

در دبیت کارت، مشتری تنها به اندازه موجودی حساب خود می تواند برداشت و به حساب پذیرنده کارت واریز کند. کارت بدهی ابزار پرداخت در لحظه خرید است و در بسیاری از سوپر مارکت‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها مورد پذیرنده است. این کارت‌ها فقط به اندازه موجودی مانده حساب مرتبط با آن ها اعتبار دارند و پس از پایان رسیدن اعتباری یا باید مجددا شارژ شوند و یا از درجه اعتبار ساقط می‌شوند.

انواع کارت اعتباری
در دبیت کارت مبلغ کالا در همان لحظه خرید دریافت می‌شود و حالت وام دادن به مشتری ندارد

کارت‌های پیش پرداخت (Prepaid card)

این کارت‌ها به حساب بانکی متصل نبوده و موجودی آن به میزان اعتباری است که شخص داخل کارت ریخته است. به این کارت‌ها، کارت هدیه نیز می‌گویند که در کشور ما نیز زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کارت را تنها می‌توانید برای خرید آنلاین و فروشگاهی به کار ببرید و قابلیت انتقال و جابجایی پول ندارد. کارت پیش پرداخت نمونه‌ای از کارت بدهی محسوب می‌شود.

کارت خودپرداز

کارت‌ ATM یا عابربانک یکی دیگر از انواع کارت اعتباری است که از جانب بانک یا یک موسسه مالی صادر می‌شود و تنها در دستگاه‌های خودپرداز قابل استفاده است. کارت‌های ATM تنها برای برداشت و یا به حساب گذاشتن پول، مشاهده صورت حساب، موجودی و 10 تراکنش‌های مالی اخر انجام شده در شبکه بانکی مفید هستند. کارت‌های خودپرداز فقط برای تراکنش‌های حضوری قابل استفاده هستند نه خریدهایی از طریق تلفن، فکس و یا اینترنت که نیاز به احراز هویت شخص دارد. برای این کار نیاز به داشتن رمزهای دوم و هماهنگی با بانک دارید.

کارت‌های هوشمند (Smart Card)

کارت‌های هوشمند نسل جدید کارت‌های اعتباری هستند که کاربردهای گسترده ای نسبت به کارت‌های مغناطیسی موجود دارند. کارت‌های هوشمند بر اساس ساختار کارت هوشمند و نوع ارتباط کارت با دستگاه کارت‌خوان دسته بندی می‌شود. درون این کارت‌ها تراشه ای وجود دارد که امکان دسترسی به اطلاعات درون حافظه را از طریق دستگاه کارت خوان و اتصال ممکن می‌کند.

استفاده از کارت هوشمند در کارت ملی، پرداخت عوارض جاده‌ای، کارت هوشمند سوخت و … امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای امنیت بالایی است. مطلب تاثیر استفاده از هوش مصنوعی در مستر کارت را هم بخوانید.

جمع بندی

اکنون که با انواع کارت‌ اعتباری آشنا شدید، خوب است بدانید که نیک پرداخت خرید ویزا کارت مجازی را به راحتی برای شما ممکن کرده است. ویزا کارت مجازی که کاربردهای بسیار زیادی دارد، هم اکنون با مبلغ دلخواه در نیک پرداخت در دسترس شما قرار دارد تا با استفاده از آن برای انجام پرداخت‌های بین المللی و خرید کالا و خدمات حتی از داخل ایران، اقدام کنید. برای خرید ویزا کارت مجازی زیر نیم ساعت روی لینک کلیک کنید.

فهرست